Dnia 29 grudnia (sobota) 2018 r.
biblioteka nieczynna
piątek, 28 grudnia 2018
czwartek, 27 grudnia 2018
sobota, 22 grudnia 2018
Otrzymaliśmy wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie
Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich otrzymała miły prezent pod choinkę. Zostaliśmy wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie dla bibliotek, zorganizowanym przez wydawnictwo Edipresse Polska S.A.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie w bibliotece wystawki (dekoracji świątecznej) ukazującej egzemplarz najnowszej książki Krystyny Mirek "Tylko jeden wieczór". Zdjęcie prezentujące świąteczną wystawkę w bibliotece dostało nagrodę pocieszenia- dwie książki autorstwa Krystyny Mirek.
Poniżej prezentujemy konkursowe zdjęcie.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie w bibliotece wystawki (dekoracji świątecznej) ukazującej egzemplarz najnowszej książki Krystyny Mirek "Tylko jeden wieczór". Zdjęcie prezentujące świąteczną wystawkę w bibliotece dostało nagrodę pocieszenia- dwie książki autorstwa Krystyny Mirek.
Poniżej prezentujemy konkursowe zdjęcie.
środa, 19 grudnia 2018
wtorek, 18 grudnia 2018
Kolejne spotkanie DKK
"Wyznaję" to jedna z książek napisanych przez Jaume Cabre. O tej książce rozmawialiśmy 13 grudnia na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zło – nie tylko w świecie, ale i w nas samych.
Kolejny raz widzimy się 11 stycznia. Zapraszamy.
:)
Kolejny raz widzimy się 11 stycznia. Zapraszamy.
:)
piątek, 14 grudnia 2018
Wyniki konkursu - "Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy"
Komisja w składzie, Pań należących do Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej podjęła następującą decyzję w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na "Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy":
I Kategoria - stroik zrobiony indywidualnie przez dziecko:
1 miejsce - Korecka Nikola
2 miejsce - Selwiak Martyna
2 miejsce - Selwiak Martyna
3 miejsce - Ćwikowska Katarzyna
3 miejsce - Amelia Charkiewicz
II Kategoria - stroik zrobiony indywidualnie przez osobę dorosłą:
1 miejsce - Guzewicz Ewelina
2 miejsce - Agnieszka Aniołowska
III Kategoria - stroik rodzinny:
1 miejsce - rodzina Ćwikowskich
1 miejsce - rodzina Guzewicz, Szostak
2 miejsce - rodzina Koreckich
2 miejsce - rodzina Aniołowskich
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY.
ZAPRASZAMY wszystkich 15 grudnia 2018 r. o godz. 13:00 na IV Bazarek Bożonarodzeniowy do auli GOKiP w Baniach Mazurskich, podczas którego odbędzie się rozdanie nagród wszystkim uczestnikom konkursu.
Wygraliśmy kolejny projekt w programie - Równać Szanse 2018 - Regionalny Konkurs Grantowy
Projekt o nazwie „QR kodomaniacy. Na start! ” złożony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich otrzymał dotację i będzie realizowany w ramach Programu Równać Szanse 2018 - Regionalny Konkurs Grantowy. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Wszystkie zaplanowane działania zostaną wykonane w terminie od lutego do sierpnia 2019 roku, przez młodzież z terenu gminy Banie Mazurskie.
Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.
Program „Równać Szanse” kierowany jest do młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób.
Uzyskane fundusze 5 500,00 zł pozwolą na realizację zaplanowanych w projekcie działań, między innymi:
- warsztaty z tworzenia QR-kodów,
- stworzą mapę i szlak historyczny o miejscowości Banie Mazurskie na podstawie QR- kodów,
- w okresie wakacji będą organizować gry terenowe dla dzieci i młodzieży przy użyciu QR -kodów,
- wyjazdy edukacyjne.
O podejmowanych działaniach związanych z realizacją projektu będziemy informować na bieżąco między innymi na stronie internetowej biblioteki, Facebooku i współpracujących organizacji i instytucji.poniedziałek, 10 grudnia 2018
Czytamy najmłodszym
5 grudnia zaprosiliśmy 3-4 latki z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich do biblioteki. Poprzez teatr Kamishibai Mali Tropiciele poznali bajkę: "O wilku i siedmiu koźlątkach": Taka forma przekazu bardzo podoba się dzieciom, które chętnie słuchają i skupiają się na treści opowiadania. Z przyjemnością będziemy gościć maluszków na kolejnych spektaklach teatralnych.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”.
środa, 5 grudnia 2018
Spektakl teatralny - "Pierwsza młodość", aktorzy z Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie
03 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła licznie przybyłą publiczność na sztukę "Pierwsza młodość" Christiana Giudicelliego.
Tym razem olsztyńscy aktorzy: Joanna Fertacz i Irena Telesz-Burczyk zaprezentowali spektakl pt. "Pierwsza młodość". To komedia o tym, jak wesołe i zaskakujące może być życie staruszek. Jej bohaterkami są dwie damy z francuskiej prowincji. Simone – pije jak smok, klnie jak szewc i nienawidzi, kiedy nazywa się ją babcią. Renée to jej przeciwieństwo – spokojna, wyważona i cnotliwa starsza pani. Kiedy ich drogi przypadkowo się skrzyżują, okaże się, że cudownie jedna drugą uzupełnia. Obie marzą o tym, żeby jeszcze pożyć pełnią życia. Łączy je samotność i poczucie wyobcowania. W poszukiwaniu szczęścia wyruszają w podroż, która może się okazać podróżą ich życia. Zaprezentowana komedia francuskiego pisarza podobała się publiczności, która bardzo żywiołowo i z uśmiechem reagowała na nagłe zwroty akcji.
"Teatr przy stoliku” oferuje formę bez dekoracji, kostiumów i sytuacji scenicznych, ale za to z pełną aktorską interpretacją.
czwartek, 29 listopada 2018
poniedziałek, 26 listopada 2018
środa, 21 listopada 2018
Piątkowe popołudnia z grami planszowymi - zapraszamy
Dzięki kilkuletniej już współpracy z firmą COSINUS, która zajmuję się pozyskiwaniem sponsorów z naszego regionu na zakup środków dydaktycznych, książek, gier planszowych, artykułów biurowych itp. W tym roku otrzymaliśmy dużą ilością gier planszowych i kilka pozycji książkowych, w związku z tym ZAPRASZAMY na spotkania z grami planszowymi w każdy piątek w godz. 16:00-18:00.
DZIĘKUJEMY FIRMIE COSINUS I SPONSOROM, KTÓRZY SFINANSOWALI ZAKUP GIER I KSIĄŻEK
W ramach projektu bajki dla dzieci czytał nowy "funkcjonariusz" - sierżant Bóbr

20 listopada Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich odwiedził sierżant Bóbr. Nowy "funkcjonariusz", maskotka z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zaprosił klasy I i II ze szkoły podstawowej w Baniach Mazurskich wraz z wychowawcami Panią Krystyną Wankewycz i Panią Urszulą Świerzbin do wspólnej zabawy. Podczas spotkania dzieci wysłuchały dwóch bajek, jedną autorstwa Moniki Czyżyk pt. "Smoczy pirat" i drugą Barbary Bester pt. "Rozsądne ptaszysko". Spotkanie miało na celu zachęcenie dzieci do udziału w konkursie plastycznym - Posłuchaj "Baju,baju baju ... z morałem", dzieci mają za zadanie namalować ilustracje do przedstawionych bajek. Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi, dane jednostki realizują projekt "ON, TY i JA - RAZEM NA SZLAKU BEZPIECZEŃSTWA POWIATU GOŁDAPSKIEGO". Termin składania prac upływa 28 listopada. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi do końca bieżącego miesiąca. Na zwycięzców czekają nagrody.
Od stycznia bezpłatne szkolenia dla mieszkańców gminy „Ja w Internecie”
Gmina Banie Mazurskie otrzymała 100% dofinansowanie na realizację projektu bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców pn. „Ja w Internecie”. Projekt ten służy zwiększeniu umiejętności internetowych mieszkańców, bezpieczeństwa w Internecie i ich pozycji na rynku pracy.
Współdziałanie z innymi jednostkami z terenu gminy pozwoli dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, bowiem szkolenia przewidziane w ramach realizacji programu prowadzone będą zarówno w Baniach Mazurskich, jak i wielu innych miejscowościach z terenu naszej gminy. Ich tematy to m.in. „Rodzic w Internecie”, „Tworzenie własnej strony internetowej (bloga)”, czy „Rolnik w sieci”. Kwestie, które będą poruszane w trakcie trwania warsztatów edukacyjnych są niezwykle istotne, szczególnie te, dotyczące korzystania z Internetu przez gospodarzy, gdyż jak dobrze wiemy korzystanie z tego narzędzia w zawodzie rolnika staje się coraz bardziej powszechne ze względu na wynikające z tego korzyści.
Ponadto, dzięki dofinansowaniu, w ramach ww. programu zostanie zakupiony niezbędny sprzęt m.in. zestaw komputerów, który po zakończeniu przedmiotowego projektu zostanie przekazany do Zespołu Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich.
W szkoleniach będą mogli uczestniczyć dorośli od 25 roku życia, w tym osoby niepełnosprawne, wykluczone elektronicznie czy bezrobotne. Program zarządzany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Jego operatorem jest Fundacja Legalna Kultura, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym realizację działań szkoleniowych na terenie gmin.
poniedziałek, 19 listopada 2018
Ogłaszamy konkurs na Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy
Regulamin Konkursu na
„Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy”
Organizator:
Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Sportowa 2
19-520 Banie Mazurskie
tel. (87) 615-79-05
e -mail gbpbanie@wp.pl
Cel konkursu:
Celem konkursu jest:
· edukacja w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świąt,
· integracja członków rodziny poprzez zaangażowanie w realizację projektu (aktywne i twórcze spędzanie czasu w gronie rodzinnym),
· rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci, młodzieży, a także dorosłych oraz uzdolnień plastycznych,
· ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia.
Kategorie:
Konkurs odbywał się będzie w II kategoriach:
· I - indywidualnej
· II - rodzinnej, dzieci, młodzież wspólnie z rodzicami, dziadkami.
Regulamin Konkursu:
|
· Konkurs jest adresowany do mieszkańców gminy Banie Mazurskie,
· do Konkursu można zgłosić jeden stroik.
Temat:
· stroiki powinny być funkcjonalne, czyli takie którymi można przyozdobić świąteczny stół,
· kryterium wyróżniania prac konkursowych będzie pomysłowość i odzwierciedlenie tematu konkursu.
Technika:
· stroiki mogą być tradycyjne - wykonane z różnych materiałów, takich jak: orzechy, suszone owoce, rośliny, igliwie, szyszki, kora, drzewo, ozdoby zrobione z papieru, bibuły, siana, słomy, modeliny, nici, waty, wstążek oraz elementów wykonanych samodzielnie (np. bombka). Mogą być wykorzystane gotowe materiały - w minimalnej ilości ( plastikowe figurki, owoce, sztuczne igliwie itp.).Mogą również pojawić się oryginalne stroiki w stylu awangardowym.
Kryteria oceny:
Jury powołane przez Organizatora, dokona oceny prac pod względem:
· nawiązania do tradycji i ogólne wrażenie estetyczne,
· wykorzystania oryginalnych i tradycyjnych technik dekoracyjnych;
· architektury, kolorystyki, dekoracyjność, nowoczesności, pomysłowości,
· oryginalnego podejścia do tematu.
Wymogi Konkursu:
· w konkursie mogą brać udział rodziny (grupa składającą się maksymalnie z 3 osób). Istnieje możliwość tworzenia prac indywidualnie.
· prace należy dostarczyć do Organizatora do 07 grudnia 2018 r. tj. Gminnej Biblioteki Publicznej w Baniach Mazurskich,
· uczestnicy zgłaszający swoje prace do konkursu wyrażają zgodę na ekspozycję prac opatrzonych ich imieniem i nazwiskiem (również na wykonywanie i publikację zdjęć prac, uczestników oraz przetwarzanie danych osobowych do celów konkursowych);
· do każdej pracy należy dołączyć informację o wykonawcach - imię, nazwisko;
· wernisaż (rozdanie nagród) odbędzie się 15 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich podczas „Bazarku Bożonarodzeniowego”;
· laureaci konkursu zostaną powiadomieni o wynikach konkursu, lista nagrodzonych będzie prezentowana na stronie http://gbpbaniemazurskie.blogspot.com/ oraz bibliotecznym profilu Facebook;
· dostarczenie prac konkursowych do organizatora oznacza akceptację niniejszego regulaminu konkursu;
· prace nie będą własnością Organizatora;
· ostateczna interpretacja regulaminu konkursu należy do organizatorów.
|
środa, 14 listopada 2018
Biblioteka zaprasza na wystawę poświęconą życiu Emilii Sukertowej-Biedrawiny
„Emilia Sukertowa-Biedrawina – znana i nieznana” to tytuł wystawy, którą od 14 listopada będziemy prezentować w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich. Wystawa przedstawia życie i działalność polskiej pisarki, działaczki społeczno-oświatowej związanej z terenem Warmii i Mazur.
Ekspozycja została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie powstała z okazji 130 rocznicy urodzin pisarki, w ramach projektu „Emilia Sukertowa-Biedrawina – znana i nieznana” realizowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu „Patriotyzm Jutra”. Projekt zrealizowany został przez Miejską Bibliotekę w Działdowie.
Emilia Sukertowa-Biedrawina działała w Mazurskim Komitecie Plebiscytowym, w Związku Obrony Kresów Zachodnich. Między innymi dzięki jej staraniom w 1927 roku powstało w Działdowie Muzeum Mazurskie, w którym była potem kustoszem.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
9 listopada na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Moniki Szwai "Zatoka trujących jabłuszek".
ZATOKA TRUJĄCYCH JABŁUSZEK – powieść obyczajowa z roku 2008, kontynuacji powieści "Klub Mało Używanych Dziewic" i "Dziewice, do boju!."
Główna bohaterka Agnieszka jest dyrektorką prywatnego liceum. Wreszcie ma przy boku mężczyznę z krwi i kości, Jerzego Brańskiego, waha się jednak, czy powinna związać się z nim na poważnie. Zaczyna też mieć problemy natury zawodowej. Uczennica jej szkoły, pierwszoklasistka, jest w ciąży, informacja przenika do telewizji lokalnej i prasy, a Agnieszka zostaje przez opinię publiczną oskarżona o nakłanianie do aborcji, co nie jest prawdą. Marcelina wychowuje dwuletnią córeczkę Krzysię-Marysię. Mieszka z Edwardem Bronikowskim, zwanym Bronikiem. On wydaje się jednak całkowicie pochłonięty pisaniem pracy habilitacyjnej. W dodatku potencjalna synowa nie przypadła do gustu matce Bronika, emerytowanej perukarce teatralnej, Liliannie. Alina od niedawna jest zakochana w Marcinie, kapitanie statku. Ma jednak wątpliwości, czy powinna się z nim związać. Tymczasem córka Aliny, Jaga, oraz córka Marcina, Nika, chciałyby doprowadzić do ich ślubu i wspólnego zamieszkania. Nika ma dosyć mieszkania z matką i ojczymem, którzy się nią kompletnie nie interesują. Gdy ona chorowała na raka i przechodziła poważną operację, matka z nowym mężem pojechała na wycieczkę na Kilimandżaro. Jaga z kolei chciałaby, żeby jej mama była wreszcie szczęśliwa. Michalina ma powody do radości - jest w ciąży z Grzegorzem i planują ślub, a poza tym odzyskała ojca, Noela Harta. Wszystko to nie podoba się jej matce, chociaż ta skrycie bardzo pragnie mieć wnuka
Kolejne spotkanie 13 grudnia. Zapraszamy
Subskrybuj:
Posty (Atom)