
piątek, 31 lipca 2020
Lipcowe spotkanie DKK w Baniach Mazurskich

31 lipca 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowano o książce Amy L. Chua "Bojowa pieśń tygrysicy".
wtorek, 14 lipca 2020
Wakacyjna wycieczka rowerowa w bibliotece. Poznajemy swoją gminę
11 lipca 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała wakacyjną wycieczkę rowerową w poszukiwaniu głazu narzutowego "Angerapp" znajdującego się na terenie leśnictwa Rogale pomiędzy miejscowościami Skaliszkiejmy i Jagoczany (współrzędne 54°18'39.5"N 22°07'38.2"E. Dziękujemy za liczny udział, niesamowitą energię i duży upór. Wielkie brawa dla najmłodszego 7-letniego uczestnika. Grupa rowerowa liczyła 15 osób. Przebyliśmy malowniczą trasę Banie Mazurskie - Klewiny - Skaliszkiejmy - Jagoczany. Powrotna trasa Jagoczany - Skaliszkiejmy - Rogale - Ziemiany- Kulsze - Banie Mazurskie. Wycieczka rowerowa przyniosła wiele niespodzianek dla naszych uczestników. Las Gryżewski krył wiele trudnych podjazdów, ale za to zjazdy z górek sprawiały dużą frajdę. W zaprzyjaźnionej agroturystyce - "Dwór Klewiny" państwa Oszmiańskich zorganizowaliśmy pierwszy dłuższy postój, zjedliśmy kanapki i wzięliśmy udział w quescie gdzie odkrywaliśmy Skarbu Klewińskiego Parku. Pełni energii ruszyliśmy dalej Aleję Dębową w stronę Jagoczan. W lesie młodzi skauci znaleźli głaz - pomnik przyrody (typ skały: gruboziarnisty granit z szarymi plagioklazami i różowymi skaleniami potasowymi). W drodze powrotnej dzięki gościnności państwa Pińczaków przy pysznej kawie nabraliśmy sił i ok 16:00 dotarliśmy wszyscy szczęśliwi do Bań Mazurskich. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce.
poniedziałek, 6 lipca 2020
Zapraszamy na wycieczkę rowerową. Zapisy w bibliotece
REGULAMIN wycieczki rowerowej W BANIACH MAZURSKICH
ORGANIZATOR:
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
UL. SPORTOWA 2
19-520 BANIE MAZURSKIE
TEL. (87) 615-79-05
E –MAIL: GBPBANIE@WP.PL
CELE Wycieczki:
1. PROMOWANIE BIBLIOTEK I CZYTELNICTWA,
2. INTEGRACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH,
3. WALKA ZE STEREOTYPOWYM POSTRZEGANIEM BIBLIOTEK, CZYTANIA, KSIĄŻEK I BIBLIOTEKARZY,
4. KREOWANIE POZYTYWNEGO WIZERUNKU BIBLIOTEK, CZYTANIA, KSIĄŻEK I BIBLIOTEKARZY,
5. INTEGRACJA ŚRODOWISKA BIBLIOTEKARSKIEGO,
6. PROPAGOWANIE MODELU AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO,
7. PROPAGOWANIE ROWERU JAKO ŚRODKA TRANSPORTU.
REGULAMIN wycieczki rowerowej:
1. REGULAMIN OKREŚLA ZASADY ZGROMADZENIA I WARUNKI wycieczki ORAZ SPOSOBY ZACHOWANIA SIĘ UCZESTNIKÓW.
2. UCZESTNICY BIORĄ UDZIAŁ W wycieczce rowerowej NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. UCZESTNICY NIE SĄ UBEZPIECZENI PRZEZ ORGANIZATORA. MOGĄ UBEZPIECZYĆ SIĘ INDYWIDUALNIE.
3. KAŻDY UCZESTNIK wycieczki rowerowej MUSI POSIADAĆ SPRAWNY POJAZD WYPOSAŻONY ZGODNIE Z PRZEPISAMI PRAWA O RUCHU DROGOWYM.
4. W wycieczce rowerowej BIORĄ UDZIAŁ TYLKO POJAZDY NAPĘDZANE SIŁĄ LUDZKICH MIĘŚNI.
5. UCZESTNICY wycieczki rowerowej ZOBOWIĄZANI SĄ DO PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO I ŚCISŁEGO WYKONYWANIA POLECEŃ ORGANIZATORÓW ORAZ SŁUŻB PORZĄDKOWYCH I RATOWNICZYCH.
6. OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W ZGROMADZENIU I wycieczce rowerowej ROBIĄ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ZOBOWIĄZANE SĄ DO ZACHOWANIA SIĘ W SPOSÓB NIE ZAGRAŻAJĄCY INNYM UCZESTNIKOM.
7. DZIECI DO 12-GO ROKU ŻYCIA MOGĄ BRAĆ UDZIAŁ W wycieczce WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ OSOBY DOROSŁEJ. MŁODZIEŻ SZKOLNA DO 18-GO ROKU ŻYCIA JEST ZOBOWIĄZANA DO DOSTARCZENIA ORGANIZATOROWI PISEMNEJ ZGODY RODZICÓW.
8. ORGANIZATOR, WSZYSTKIE OSOBY Z NIM WSPÓŁPRACUJĄCE, A TAKŻE OSOBY ZWIĄZANE Z PRZEPROWADZENIEM I ORGANIZACJĄ PRZEJAZDU NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI WZGLĘDEM UCZESTNIKÓW ZA WYPADKI LOSOWE, RZECZOWE I MAJĄTKOWE, KTÓRE WYSTĄPIĄ PRZED W TRAKCIE LUB PO PRZEJEŹDZIE.
9. ZABRANIA SIĘ UDZIAŁU W ZGROMADZENIU I wycieczce rowerowej OSOBOM BĘDĄCYM POD WPŁYWEM ALKOHOLU, ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH I SUBSTANCJI PSYCHOTROPOWYCH ORAZ SPOŻYWANIA W/W UŻYWEK PODCZAS wycieczki rowerowej.
10. ZA NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE ZAKŁÓCAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO PRZEJAZDU, UCZESTNICY MOGĄ ZOSTAĆ USUNIĘCI Z UDZIAŁU W wycieczce rowerowej.
ORGANIZATOR wycieczki UPRAWNIONY JEST DO REJESTROWANIA JEJ PRZEBIEGU PRZY POMOCY URZĄDZEŃ REJESTRUJĄCYCH OBRAZ I DŹWIĘK ORAZ DO DALSZEGO PRZETWARZANIA ZAPISU.
1. 11. ZGODNIE Z PRZEPISAMI ILOŚĆ ROWERZYSTÓW JADĄCYCH W ZWARTEJ GRUPIE NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ 15 OSÓB. ODLEGŁOŚĆ JADĄCYCH KOLUMN ROWERZYSTÓW POWINNA WYNOSIĆ 200 METRÓW
12.ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIANY TERMINU wycieczki rowerowej ZE WZGLĘDÓW POGODOWYCH NAJPÓŹNIEJ DO DNIA 10.07.2020 R. (UCZESTNICY ZOSTANĄ POWIADOMIENI TELEFONICZNIE)
13. UCZESTNICY WYCIECZKI ZOBOWIĄZANI SA ZAOPATRZYĆ SIĘ W MASECZKI OCHRONNE,
14. UCZESTNICY ZOBOWIĄZANI SĄ DO PRZESTRZEGANIA NINIEJSZEGO REGULAMINU.
15 .Z TREŚCIĄ REGULAMINU wycieczki rowerowej UCZESTNICY ZAPOZNAJĄ SIĘ POPRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄHTTP://GBPBANIEMAZURSKIE.BLOGSPOT.COM ORAZ NA ULOTKACH, KTÓRE OTRZYMAJĄ UCZESTNICY RAJDU PODCZAS ZAPISÓW.
Czerwcowe spotkanie DKK w Baniach Mazurskich
29 czerwca udało się zorganizować kolejne spotkanie po dłuższej przerwie, która była
spowodowana pandemią COVID 19. Panie pełne entuzjazmu i z wieloma tematami do
omówienia zasiadły do dyskusji, trochę w nowej aranżacji i z zachowaniem zasad
ostrożności.
Paloma, ma 12 lat, mieszka w luksusowym apartamencie przy rue de Grenalle 7. Jakiś czas temu doszła do wniosku, że życie to farsa i prowadzi jedynie do pustki i egzystencjalnego absurdu. Tak się składa, że jestem inteligentna. Nawet wyjątkowo. Dlatego też podjęła decyzję: pod koniec tego roku szkolnego, w dniu jej trzynastych urodzin, popełni samobójstwo .Renée i Paloma, bohaterki Elegancji jeża, nie wiedzą o sobie, a jednak stopniowo zbliżają się do siebie w swoich rozważaniach i gustach. Obie są wrażliwe i obdarzone niezwykłą inteligencją. Lubią filozofować, kochają literaturę i sztukę, fascynuje je Japonia. Kiedy więc pewnego dnia na horyzoncie pojawia się rodowity Japończyk, piękny, mądry i bogaty, wszystko może się zmienić…"
Książka Pt "Elegancja jeża" Barber Muriel zachwyciła nasze czytelniczki, choć kolor i kształt książki wskazywał na całkowicie inną tematykę. Jak zwykle Pani Wiesia i Pani Regina były przygotowane do rozmowy. Spisane notatki i zaznaczone najciekawsze fragmenty z książki o jednej z głównych bohaterek - dozorczyni Reene wywołały wiele tematów do dyskusji. Narracje dwóch bohaterek zostały ocenione przez klubowiczki na dość wysokim intelektualnym poziomie. Lektura wywołała w klubowiczkach ciągłe uczucie zaskoczenia i i pozwoliła na refleksję nad sensem naszego istnienia.
piątek, 3 lipca 2020
Zapraszamy do udziału w Konkursie "75. Urodzin, czyli Lato z Pippi"
Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich została Ambasadorem konkursu „75. Urodziny, czyli Lato z Pippi”, którego organizatorem jest Wydawnictwo Jung-off-ska.
Biblioteka jako Ambasador konkursu ogólnopolskiego, realizuje jego pierwszy etap w terminie:
06.07.-31.08 2020 roku.
Celem konkursu jest:
- promocja twórczości Astrid Lindgren, a szczególnie najsłynniejszej bohaterki jej powieści Pippi,
- propagowanie czytelnictwa wśród dzieci,
- propagowanie wśród dzieci pozytywnych postaw społecznych związanych z postacią Pippi: prawa dzieci, kreatywność, pewność siebie, prawo do własnego zdania, otwartość na świat, równouprawnienie płci,
- opowieść o przygodach Pippi jako inspiracja dla dialogu międzypokoleniowego.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: lokalnym i ogólnopolskim. Etap lokalny organizowany jest przez Ambasadorów Konkursu, którymi są biblioteki, świetlice, szkoły, kluby, organizacje pozarządowe, ośrodki i placówki prowadzące zajęcia edukacyjne w całej Polsce. Etap ogólnopolski wyłoni zwycięzców spośród wyróżnionych prac w etapie lokalnym. Ogłoszenie wyników 14 listopada 2020 r. w dniu 75. Urodzin Pippi, na stronie organizatora.
Temat konkursu: „Pippi inspiruje”.
Zadanie konkursowe polega na napisaniu limeryka lub stworzeniu pracy plastycznej.
„LIMERYK O PIPPI”. Praca literacka dla rodzin (dorosły + dziecko do 16 roku życia). „Limeryk o Pippi”, powinien być to krótki i wesoły wiersz, inspirowany postacią i przygodami Pippi, napisany zgodnie z zasadami jego budowy: 5 wersów o układzie rymów aabba - dwa pierwsze wersy i ostatni rymują się ze sobą i mają stałą liczbę sylab akcentowanych, środkowe wersy są krótsze o 2-3 sylaby akcentowane, na końcu pierwszego wersu występuje nazwa geograficzna, która jest podstawą rymu
„PIPPI W MALARSTWIE POLSKIM I ŚWIATOWYM” – praca plastyczna dla rodzin (dorosły + dziecko do 12 roku życia) wykonana dowolną techniką, inspirowana twórczością dowolnego malarza.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu. Praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką (m.in. rysowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie (glina, plastelina, masa solna, modelina itp.), wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, grafika, kolaż, instalacje, video-art, konstrukcje z różnego materiału (np. papier, szmaty i sznurek). Tematem pracy jest „Pippi w malarstwie polskim i światowym”, czyli plastyczny wizerunek Pippi inspirowany twórczością dowolnego malarza żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku lub dawniej. (m.in. Wyspiański, Matejko, Malczewski, Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Hieronim Bosch, Van Gogh i inni)
Prace konkursowe należy składać do 31 sierpnia 2020 roku, na adres:
Gminna Biblioteka Publiczna Banie Mazurskie
ul. Sportowa 2
19-520 Banie Mazurskie
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu.
Do każdej nadesłanej pracy należy załączyć komplet dokumentów – zał. 1 do regulaminu.
Do każdej nadesłanej pracy należy załączyć FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Więcej informacji na stronie http://jungoffska.pl/informacja/72/o-konkursie
Zapraszamy do udziału !!! Czekają fantastyczne nagrody!!!
Subskrybuj:
Posty (Atom)