piątek, 17 maja 2019

Dyskusyjny Klub Książki wziął udział w II Wojewódzkiej Debacie Literackiej


  16 maja Dyskusyjny Klub Książki działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich wziął udział w II Wojewódzkiej Debacie Literackiej nt. książek nominowanych do WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
   WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur od 15 lat jest jedyną nagrodą literacką wyróżniającą wartościową literaturę związaną z regionem Warmii i Mazur. Przyczynia się do rozwoju kultury w regionie, integracji społeczeństwa, a także promocji województwa w kraju (nominowani laureaci to często autorzy spoza województwa, publikacje ogólnopolskich wydawnictw). 
    Panie z DKK spotkały się w bibliotece i podjęły się debaty literackiej dotyczącej książki Krzysztofa Bochus "Szkarłatna głębia". Powieść kryminalno - historyczna, zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella. Rok 1934, w elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.
 Panie chętnie wzięły udział w debacie - rozmowa, dyskusja na temat książki nie miała końca. Czytelniczki stwierdziły, że sprawa kryminalna jest tylko pretekstem do pokazania szczegółów historii lat 30-tych. Nietuzinkowi bohaterowie na ciekawym  tle historycznym  w Wolnym Mieście Gdańsku i na Żuławach pozwalają  przenieść się do tamtych czasów. Zarówno sytuacja polityczna po dojściu do władzy Hitlera, jak i życie Mennonitów ukazuje książkę z wyraźnym edukacyjnym przesłaniem. W debacie panie podkreślały, że książka została dobrze napisana z wyraźnym edukacyjnym przesłaniem i popierają  decyzję nominowania książki do nagrody.


W 2019 r. nominacje do nagrody WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2018 r. otrzymały książki:

1. „Szkarłatna głębia” Krzysztof BOCHUS, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA,

Opis: Zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella. Rok 1934, w elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zdaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.

2. „List z detencji” Wojciech Hieronymus BORKOWSKI, wyd. CONVIVO Anna Matysiak,

Opis: To jest radykalna propozycja, w której nie ma lirycznego ładu i nastroju, ale jest rozpędzona kompulsywnie karuzela wyobraźni, świadomości i mowy. Unoszony przez tę moc skojarzeń, resentymentów, lektur, poeta zawiesza logikę czasu, miejsca, percepcji, konwencji w celu ukazania chaotycznej istoty naszego płynnego świata – realnego i wyobrażonego. Ta neurasteniczna i metafizyczna opowieść nie układa się w zbawczą relację, ale znakomicie prezentuje labirynty i symbole łaknącego prawdy i ukojenia umysłu. To autentyczny głos w poezji polskiej. (Kazimierz Brakoniecki)

3.„Marcepan na kredyt” Antoni JANOWSKI, wyd. Miniatura,

Opis: „Marcepan na kredyt” to zbiór 70 literackich miniatur, które najlepiej brzmią czytane na głos. Ciepłe i dowcipne opowiastki, nie pozbawione jednak egzystencjalnej głębi, spisane są pięknym poetyckim językiem. Okładkę zdobi ilustracja Tamary Bołdak-Janowskiej.

4.„Tyle nieznanych ryb” Anna MATYSIAK, wyd. CONVIVO Anna Matysiak,

Opis: Te wiersze są na pamięć. Te ryby, o których mówi tytuł tomu, pływają w oceanie czasu, przepływają sekundy i eony. Niektóre są wyrzucone na piasek, ocienione historią, obolałe. Autorka stworzyła język zdolny o tym opowiedzieć czule, z miłością. To bardzo intymna opowieść, tajemnicza i czasami okrutna, poruszająca. (Leszek Szaruga)

5.„A działo się to... w Elblągu” Kazimierz Kaz OSTASZEWICZ, wyd. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza.

Opis: Kazimierz Kaz Ostaszewicz, człowiek, którego nie sposób scharakteryzować jednym zdaniem. Poeta, prozaik, aktor kabaretowy? Jest każdym z tych trzech w jednej osobie. Słuchanie jego wierszy wywołuje głębokie emocje i refleksje na temat losu emigrantów i ludzkości w ogóle. Jego powieści czyta się jednym tchem. Autor w swoich utworach porusza zagadnienia bliskie swemu sercu – pisze o ukochanym Elblągu, o miłości do Polski, przyrodzie, która go otacza. Jego twórczość przesycona jest wspomnieniami z dzieciństwa i młodości.