2 maja 2024 roku spotkaliśmy się z dr Władysławem Janikowskim i rozmawialiśmy o recyklingu jako jednej z metod ochrony środowiska naturalnego.
Długi majowy weekend tuż, tuż. Czy macie już plany na te wolne dni, zamierzacie spędzić je aktywnie czy stawiacie na relaks?
Zachęcamy do zrobienia zapasów książkowych wcześniej, natomiast jeśli wolicie zajrzeć do nas w majówkę to zapraszamy 2 maja (czwartek) jesteśmy dla Was otwarci, ale 4 maja (sobota) niestety będziemy zamknięci.
Wspólnie z uczestniczkami DKK dla dorosłych w Baniach Mazurskich świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony corocznie właśnie 23 kwietnia.
Święto to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
A jak świętowanie w bibliotece to tylko z książką. Rozmawialiśmy o wielu książkach, ponieważ wybieraliśmy kolejne pozycje książkowe, które będziemy czytali i omawiali podczas naszych kolejnych spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich.
Dziś, 23 kwietnia spotkaliśmy się z dziećmi, grupą 5 - latków z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich. Obejrzeliśmy film edukacyjny o etapach powstawania książki, szukaliśmy na półeczkach bibliotecznych różnych książek. Wielkość, kształt, grubość, treść miały znaczenie. Bawiliśmy się wyśmienicie, na zakończenie zaprosiliśmy dzieci do wypożyczania książeczek.
Wg UNESCO codziennie wydawanych jest około 4900 książek, a niemal 1 793 000 książek ukazuje się na świecie co roku.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki oraz Praw Autorski. To niebywała okazja, aby promować czytelnictwo, edytorstwo oraz ochronę własności intelektualnej.
Data tego święta nie jest przypadkowa i ma symboliczne znaczenie dla literatury światowej, ponieważ jest to rocznica śmierci lub urodzin kilku wybitnych pisarzy, m.in.: Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Inki Garcilaso de la Vegi.
Święto to wywodzi się z Katalonii z I. połowy XX w. Wtedy to wydawca z Walencji, zaproponował ustanowienie Dnia Książki w dniu św. Jerzego (23 kwietnia). Tego dnia w Katalonii mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, a kobiety w odpowiedzi zaczęły dawać im książki.
Od 2001 roku UNESCO w nawiązaniu do popularnego Międzynarodowego Dnia Książki ustanowiło tytułu Światowej Stolica Książki. Co roku wybierane jest jedno miasto, które w sposób szczególny promuje książki i czytelnictwo. W 2024 r. tytuł Światowej Stolicy Książki przypadł miastu Strasburg we Francji.
Światowy Dzień Książki to
doskonała okazja, aby docenić znaczenie książek w naszym życiu.
To również czas na to, aby zainspirować innych do czytania i odkrywania radości
płynącej z literatury.
Pod koniec XIX wieku nad Niemnem wciąż słychać echa przeszłości, ale teraźniejszość jest skomplikowana jak bohaterowie tej powieści. Na pierwszym planie, wraz z letnią przyrodą, rozkwita miłość panny z dworu i chłopaka z zaścianka. Bo "Nad Niemnem", to w istocie historia miłości dwojga młodych, pochodzących z różnych światów ludzi. Justyna i Jan szanują tradycje, znają wartość pracy. Ich relacja rozwija się powoli, czy jednak mogą się pokochać, skoro ich związek byłby mezaliansem?
Ale w tej powieści miłość nie wybiera – dopada niemal wszystkich bohaterów, bez względu na ich status społeczny, posiadany majątek, płeć czy wiek. Zajrzyjmy więc na jej karty, a Wy posłuchajcie historii miłosnej na pannę, trzech absztyfikantów i jedną cholerę w dziesięciu wybranych scenach