Dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich została włączona do realizacji projektu "Akredytacja bibliotek warmińsko -mazurskich".
W ramach programu Erasmus + 5 maja 2025 r. pani Agnieszka, dyrektorka Biblioteki rozpoczęła mobilność job shadowing w Bibliotece Królewskiej Belgii. Pierwszego dnia poznała bibliotekę, podstawowe zasady jej funkcjonowania. Pani Celin, w krótkiej prezentacji przedstawiła historię biblioteki, później oprowadziła po pięknej historycznej bibliotece. Pokazała podstawowe działy (z ponad sześcioma milionami druków, rękopisów, map, fotografii i dokumentów historycznych), które znajdują się na 7 piętrach. Biblioteka posiada również muzeum, sale konferencyjne, muzyczne. W bibliotece mieści się restauracja, kawiarnia i tarasy widokowe dla czytelników, osób odwiedzających bibliotekę. W bibliotece pracuje około 230 osób, a w dziale obsługującym czytelnię 20 osób. Zbiory koncentrują się generalnie na dziełach w języku francuskim, niderlandzkim, niemieckim.
We wtorek, 6 maja 2025 roku pani dyrektor zapoznała się z zasadami i nowymi technologiami w dziale digitalizacji. Pracownicy już od kilku lat poddają digitalizacji wartościowe zbiory biblioteki. Manuskrypty z XV wieku i wiele innych wartościowych zbiorów specjalnych dzięki tej nowej technologii są dostępne w formie cyfrowej całemu światu.
W środę, 7 maja 2025 r. pani dyrektor zwiedziła czytelnię i przemierzyła wiele korytarzy z pracownikami czytelni, które prowadzą do zbiorów znajdujących się na 6 piętrach budynku. Biblioteka gromadzi w swych zbiorach:
5 000 000 książek
21 500 czasopism
150 000 luźnych kart
32 000 rękopisów
300 000 starodruków
700 000 odbitek
9 200 mikrofilmów
50 000 płyt winylowych.
Biblioteka prowadzi sześć działów zbiorów specjalnych:
cymeliów i starodruków,
map i planów,
muzykaliów,
rycin,
chalkografii,
rękopisów,
monet i medali.
Dwa ostatnie dni, 8-9 maja 2025 r. job shadowing w Bibliotece Królewskiej Belgii pani Agnieszka dyrektor biblioteki spędziła na zwiedzaniu, zapoznaniu się z pracą bibliotekarzy. Wspaniałych,
ciepłych, oddanych swojej pracy ludzi, którzy z wielkim zaangażowaniem
wykonują swoją pracę. Bogactwo w dziale rękopisów, zbiory wydane przed
1860 rokiem, ich forma, kunszt oprawy jest bardzo bogaty. Czytelnia
Biblioteki jest zachowana w dwóch odsłonach ...... dawniej i dziś. W
dziale rekonstrukcji zapoznałam się ze sztuką odnawiania najstarszych
lub zniszczonych zbiorów bibliotecznych, nie tylko książkowych. Pani dyrektor odwiedziła również Parlamentu Europejski w Brukseli.
Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie „Akredytacja bibliotek warmińsko-mazurskich” dofinansowanego ze środków programu Erasmus+, sektor Edukacja Dorosłych, Akcja 1."